Blog

Ranking ogrzewania domu w 2022 roku

| Michał Kowalski

Niestety, koszty ogrzewania domu są coraz wyższe. Przerwy w łańcuchach dostaw, galopująca inflacja i wyższe ceny za surowce generują większe opłaty za utrzymanie domu.


 Możesz jednak zminimalizować wydatki w domowym budżecie, jeśli wybierzesz wydajne i najtańsze ogrzewanie.

Ranking ogrzewania domu w 2022 roku

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, poznaj możliwości instalacyjne w swoim domu. Wiadomo, że w większości przypadków można zmodernizować starą instalację lub zmienić ją całkowicie. To już od Ciebie zależy, jakie prace podejmiesz i jak bardzo możesz uszczuplić swój portfel. Oprócz kwestii materialnej warto mieć na uwadze także ekologiczny aspekt. Eko rozwiązania są czasem nieco droższe, ale dzięki innowacyjnej pro środowiskowej technologii można sporo zaoszczędzić w skali roku. Inwestycja zwróci się po niedługim czasie korzystania, a Ty będziesz cieszyć się doskonałym komfortem termicznym w swoim domu. Musisz też odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie "czy wolisz zapłacić więcej za instalację i później oszczędzać, czy też odwrotnie?". Wybór rozwiązań jest duży, ale tak naprawdę najkorzystniejszych sposobów ogrzania domu jest mało.

Ranking 2022 - czym warto ogrzać dom w 2022 roku?

Przedstawiamy krótki ranking 2022, w którym przeczytasz o kilku rodzajach instalacji grzewczych w domku. Jest to rekonesans, w którym uwzględniamy podstawowe, ale bardzo ważne kwestie związane z różnymi rodzajami ogrzewania.. Zaczniemy od miejsca pierwszego, na którym umieściliśmy instalację najbardziej wydajną i przyjazną dla środowiska. Otrzymasz kilka najważniejszych informacji w pigułce, które pomogą Ci wybrać najlepsze dla siebie i dla swoich bliskich rozwiązanie.

1 - Niezawodne i najtańsze ogrzewanie na podczerwień

Coraz częściej mówi się o ogrzewaniu na podczerwień nie bez przyczyny. Ma wiele zalet, z których najważniejsze są te związane z oszczędzaniem i wydajnością. Czy w dzisiejszych czasach jest to możliwe? Jak można korzystać z bezpiecznego i bardzo dobrego ogrzewania bez wydawania mnóstwa pieniędzy? Odpowiedź jest bardzo prosta i tkwi w sposobie działania tej instalacji. Opiera się na panelach grzewczych na podczerwień, które ogrzewają określone powierzchnie, a nie powietrze. Dopiero ta energia, która jest skumulowana w ogrzanych przedmiotach, oddaje ciepło do powietrza, którego nie wysusza.

Wydajność pracy panelu zwiększa się dzięki nagrzewaniu przedniej ścianki urządzenia. Tworzy się zjawisko naturalnej konwencji  - zimne powietrze wpływa do obudowy i po nagrzaniu wychodzi górą. Dzięki temu ciepło nie unosi się do góry, a pomieszczenie ogrzane jest równomiernie. Ciepło to jest podobne do tego, które emituje słońce. Ważne jest także to, że panele grzewcze nie działają na zawadzie nadmuchu. Nie ma więc problemu z unoszącym się kurzem.

Instalacja urządzenia jest bardzo prosta i działa wiele lat bezawaryjnie. Nie musisz mieć obaw, że podczas pracy paneli grzewczych wycieknie jakaś substancja lub ulotni się gaz. Jest to system bardzo bezpieczny, o czym świadczy też to, że nie można oparzyć się, dotykając panelu. Przy takim ogrzewaniu estetyka wnętrza stoi na wysokim poziomie. Bez problemu zaaranżujesz je tak, jak chcesz. A jeśli w Twoim domu jest kominek, ogrzewanie podczerwone idealnie uzupełni generowane przez niego ciepło.

2 - Pompy ciepła - pobór energii cieplnej z otoczenia

Na drugim miejscu uplasowały się pompy ciepła, które ogrzewają i chłodzą domy dzięki poborowi ciepła z otoczenia (woda, powietrze lub grunt). Ich ogromną zaletą jest to, że można je zamontować na każdej posesji. Najoszczędniej działają w miejscach, gdzie jest mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ten system grzewczy integruje się m.in. z ogrzewaniem centralnym, jak i fotowoltaika. Dzięki pracy pompy ciepła będziesz mieć także stały dostęp do ciepłej wody.

Pompy ciepła działają na zasadzie odwrotności lodówki. Pobierają ciepło z otoczenia i wtłaczają je do wnętrza budynku. Zanim jednak tam trafi, przechodzi przez parownik i następuje odparowanie czynnika chłodniczego, który jest podgrzewany przez parę w sprężarce. Następny etap pracy urządzenia to proces skraplania gorącego czynnika chłodniczego pod ciśnieniem. Tak właśnie powstaje ciepło, które jest oddawane do wnętrza domu. Koszt pompy ciepła jest uwarunkowany kilkoma czynnikami: producent, moc urządzenia, zapotrzebowanie na energii w danym budynku oraz prace instalacyjne i dodatkowe wyposażenie. Niewątpliwym minusem pomp ciepła są koszty. Po pierwsze instalacja jest bardzo droga. Po drugie, musimy opłacić prąd, który wykorzystywany jest do pracy pomp, w związku z tym znacznie wydłuża się okres zwrotu z inwestycji.

3. - Ogrzewanie elektryczne - bezpieczne i bezobsługowe

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją ogrzewania elektrycznego, masz do wyboru ogrzewanie akumulacyjne, grzejniki konwekcyjne oraz ogrzewane pod panele.

Pierwsze z nich - akumulacyjne – przy ogrzewaniu prąd pobierany jest w godzinach, w których jest najtańszy prąd. W ciągu całego dnia ciepło oddawane jest do wnętrza. Minusem tego rozwiązania jest ciężki piec oraz to, że ogrzewa się jedynie  pomieszczenie, w którym się on znajduje. 

Ogrzewanie konwekcyjne polega na zamianie energii elektrycznej na ciepło, co ma miejsce na drodze naturalnej konwekcji. Urządzenie może być zamocowane do ściany lub stoi na podłodze. Czasami system ten uzupełniony jest o konwektory, które sprawniej rozprowadzają ciepło po wnętrzu. Oczywiście temperatura może być regulowana za pomocą termostatu. Ten typ ogrzewania również nie ogrzeje całego mieszkania, jedynie jego część.

Ogrzewanie pod panele podłogowe - instalacja jest niezbyt droga, co zachęca do takiej inwestycji. Niestety ma też minusy, ponieważ montaż jest kłopotliwy. Warto wspomnieć, że tego typu ogrzewanie jest niewidoczne, bo ukryte pod podłogą, dlatego aspekt estetyczny jest wysoki. Wybierając taką instalację grzewczą, pamiętaj, że dom musi mieć szczelne okna i drzwi, aby był efekt. Reasumując, jest to ogrzewanie komfortowe, czyste, bezpieczne, ale drogie. Urządzenia grzewcze długo się rozgrzewają i ich działanie jest uzależnione od dostaw prądu z elektrowni. Każda awaria wiąże się z wyłączeniem ogrzewania. Dodatkowo liczyć się możemy ze znaczącymi kosztami.

4 Ogrzewanie gazowe - wciąż popularne

W celu zainstalowania zbiornika, musisz mieć sporo miejsca, np. małą piwniczkę czy schowek, ponieważ montuje się go poza domem. Konieczne jest zainstalowanie przyłącza wewnętrznego, aby gaz mógł płynąć do kotła kondensacyjnego oraz do domu. 

Ogrzewanie gazowe działa bardzo prosto. Temperaturę i godziny działania pieca ustawia się za pomocą panelu, natomiast gaz płynie do grzejników przez rury umieszczone w ścianie i pod podłogą. Jeśli zdecydujesz się na takie ogrzewanie, masz do wyboru trzy rodzaje kotłów. Najpopularniejszy i najbardziej ekonomiczny z nich to kocioł tradycyjny. Jest on relatywnie tani, ale niestety pobiera dużo paliwa. Z tego powodu montuje się go najczęściej w domach z bardzo dobrą termoizolacją. Kolejny  rodzaj kotła - kondensacyjny - jest wydajny i kupisz go za rozsądną cenę. Zasada jego działania polega na odzyskiwaniu ciepła ze spalin. Natomiast kocioł pulsacyjny działa na zasadzie kondensacji i pulsacji, dlatego jego użytkowanie było najtańsze. Koszt zakupu zwraca się po kilku lub kilkunastu latach, dlatego takie rozwiązanie jest rzadko wybierane.

Podsumowując, zakup zbiornika na gaz kosztuje sporo lub eksploatacja jest bardzo droga. Kocioł trzeba go regularne doglądać, tj. poddawać kontroli i serwisować. Drogie jest także paliwo, ale i tak wiele osób decyduje się na taką formę ogrzewania swojego domu. 

5. Piec na paliwo stałe - tani, ale wymagający w użytkowaniu

Piece na paliwo stałe jeszcze do niedawna były jednymi z najczęściej stosowanych w instalacji systemów grzewczych w domkach. Obecnie  coraz rzadziej instalowane, ale i tak sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie. Możesz wybrać kilka rodzajów paliwa stałego. Mimo wciąż wzrastających cen najtaniej kupisz tradycyjny węgiel kamienny. Następnym paliwem jest biomasa, czyli substancje stałe lub ciekłe biodegradowalne. Pozyskiwane są m.in. z przemysłu, rolnictwa czy rolnictwa, np. drewno, trociny, zrębki oraz wióry i ekologiczne pellety. Również przyjaznym, paliwem dla środowiska jest ekogroszek, który powstaje z węgla kamiennego. Ma odpowiednią granulację i właściwości, dlatego jest często kupowany. 

Do węgla i drewna stosuje się kotły zasypowe, przy których jest najwięcej pracy. Jeśli nie ma Cię często w domu lub po prostu nie masz czasu i ochoty na ciągłe zasypywanie kotła paliwem, nie kupuj go. Takie kotły są bardzo tanie, ale niezwykle uciążliwe w eksploatacji. Ciągłe pilnowanie procesu spalania i dosypywanie węgla oraz wybieranie popiołu jest bardzo męczące. Dlatego też zdecydowanie większa ilość osób ma piece z podajnikiem. Opał uzupełnia się co kilka dni, a kocioł pracuje mniej lub bardziej automatycznie. Jeśli doglądanie pieca od czasu do czasu nie stanowi dla Ciebie problemu, kocioł na  ekogroszek czy pellet to dobre rozwiązanie.

6. Ogrzewanie olejowe - mało znane, komfortowe i... drogie

Ogrzewanie domu paliwem olejowym spotyka się rzadko. Paliwo umieszczone jest w kotle, który działa w zasadzie bezobsługowo. Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych możesz wybrać model kondensacyjny, który pobiera ciepło ze spalin. Jest to ekologiczne rozwiązanie, ale konieczna jest budowa komina. Jeśli wybierzesz kocioł tradycyjny z zamkniętą komorą spalania, nie będzie takiej potrzeby. Mimo że system olejowy jest bardzo łatwy w obsłudze, to wymaga cyklicznej konserwacji i sprawdzania. Koszty kotłów są wysokie. Na pewno jest to system grzewczy bezpieczny, komfortowy i ekologiczny. 

Podsumowanie

Obecnie bardzo trudno określić, jak ceny paliw będą kształtowały się w kolejnych miesiącach i latach. Minimalizacja kosztów na ogrzewanie domu jest wiec kluczem do zmniejszenia wydatków. Przy wyborze systemu grzewczego weź koniecznie pod uwagę zmienność cen, ale też wydajność. Ogromne znaczenie ma również obsługa systemu i wymagania lokalowe do przeprowadzenia instalacji. W obecnej sytuacji najlepszy rozwiązaniem wydaje się być instalacja ekonomicznego i ekologicznego ogrzewania na podczerwień. 



« Wróć

Opinie klientów
M.N.Gorgo
Data dodania: 2023
Panele użytkuję już blisko 10 lat. Jesteśmy z małżonką ogromnie zadowoleni. Przede wszystkim z praktycznie bezobsługowej funkcjonalności. Koszt miesięcznego użytkowania w okresie grzewczym to o 100-150zł wyższy rachunek. Koszt jest nieporównanie niższy niż innego rodzaju ogrzewanie na inne paliwa...
ikonaikonaikonaikonaikona
Zbigniew M.
Data dodania: 2023
Jestem szczęśliwym posiadaczem ogrzewania na podczerwień od pięciu lat. Posiadam mieszkanie 47m2, koszt energii elektrycznej na 12 miesięcy jest niższa niż 3000zł co daje max. 250zł średnio miesięcznie za prąd. Jest w tym koszcie ogrzewanie, ciepła woda, agd, rtv, oświetlenie itp. Taniej niż centralne ogrzewanie.
ikonaikonaikonaikonaikona
Slawomir W.
Data dodania: 2023
Domek 70m2 place za 2 miesiące łącznie 700zl razem z agd, światłem i ciepła woda. Polecam, jestem mega zadowolony. Świetne doradztwo. Terminowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Sara K.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie użytkuje od września zeszłego roku i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu ciepło, średnie koszty ogrzewania miesięcznie 250-300zł przy 52m2. Dodam, że to starsze budownictwo. Doradztwo na najwyższym poziomie, a sam montaż przebiegł sprawie i bezproblemowo.
ikonaikonaikonaikonaikona
Marian D.
Data dodania: 2023
Mamy to ogrzewanie z 2017 roku. Jak najbardziej polecamy firmę ECO PARTNER. Bardzo profesjonalnie i szybko wykonany montaż, czysto i w przyjemnej atmosferze. Z ogrzewania jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Z rachunków za prąd też jesteśmy zadowoleni. Najważniejsze że to jest bezobsługowe i niema przy tym zabawy jak przy kopciuchach.
ikonaikonaikonaikonaikona
Robert S.
Data dodania: 2023
Ogrzewanie panelami krótko-rewelacja. Użytkuję od ponad pięciu lat,porównania do poprzedniego węglowego,etażowego nie ma. Żałuję jednego,za późno zdecydowałem się na tego typu ogrzewanie. Ale do rzeczy, po tych kilku latach użytkowania zaczęła odchodzić powłoka na dwóch panelach ,akurat niedawno miałem kontakt z eco partner z propozycją okresowego przeglądu,zgłosiłem problem, który błyskawicznie został rozwiązany,mam nowe panele...
ikonaikonaikonaikonaikona
Grażyna B.
Data dodania: 2023
Jestem zadowolona z tego jak wszystko zostało zrobione, cena była bardzo dobra i nie muszę się o nic martwić. Założone w 2020 roku i wciąż działa, jest ekonomicznie i koszty eksploatacji nie są zbyt duże. Miła obsługa, szybki i sprawny montaż. Panowie po wykonanej usłudze posprzątali po sobie. Polecam gorąco.
ikonaikonaikonaikonaikona
Kaja T.
Data dodania: 2023
Jestem posiadaczką pięciu paneli od 14 lat. Bardzo polecam panele oraz firmę Eco partner :) Na te nowoczesne ogrzewanie nie jest potrzebne żadne pozwolenie, sam montaż trwał tylko 3 godziny i po chwili w mieszkaniu zrobiło się ciepło. W każdym z ogrzewanych pomieszczeń zamontowane są termostaty, co pozwana na dostosowanie temperatur w zależności od potrzeb. Miesięczny koszt ogrzania mojego 32m2 to około 200zł..
ikonaikonaikonaikonaikona

Montujemy ogrzewanie w całej Polsce


Właśnie takie są rozwiązania Eco Partner

dowiedz się więcej ikona
play
Skontaktuj
się z nami

Rozmowa, plan i korzyści.

Infolinia: 61 642 99 88
E-mail: info@najtanszeogrzewanie.pl

Serwis 61 642 99 88 wew. 2
(codziennie od 8:00 do 17:00. Pilne sprawy do 22:00)
Zostaw nam dane kontaktowe, a skontkujemy się z Tobą jak najszybciej.
kod z obrazka
Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji handlowych oraz materiałów marketingowych od Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica) na mój adres e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz 1204). Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz umieszczenie ich w bazie danych Eco Partner (ul. Miła 10, 62-090 Rokietnica), zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133,pozycja 883). Oświadczam, że powyższe przyjmuję do wiadomości i wyrażam zgodę na przetwarzanie przekazanych przeze mnie danych w podanym powyżej zakresie. Polityka prywatności
formularz kontaktowy