Trwający kryzys na rynkach surowców energetycznych uświadomił tysiącom Polaków, dlaczego warto uniezależnić się od nieodnawialnych źródeł energii.
Jeszcze do niedawna głównym graczem na rynku ekologicznych i bezpiecznych rozwiązań grzewczych dla domu i firmy byli producenci pomp ciepła. Coraz więcej osób zamiast tej technologii wybiera ogrzewanie na podczerwień. Na czym polega przewaga ogrzewania na podczerwień nad pompą ciepła?
Jak działa ogrzewania na podczerwień??
Wiodącymi technologiami ogrzewania na podczerwień są panele grzewcze na podczerwień. Ponieważ ogrzewanie w formie folii czy mat z uwagi na zasłonięcie płytkami, panelami czy płytą G-K jest znacznie mniej wydajne, najbardziej efektywną formą ogrzewania jest system panelowy - może być montowany na ścianach czy sufitach, w zależności od potrzeb pomieszczenia lub budynku.
W odróżnieniu od tradycyjnych form ogrzewania, podczerwień w pierwszej kolejności nie podgrzewa powietrza w pomieszczeniu, a nagrzewa najpierw bezpośrednio powierzchnie elementów w nim, takie jak np. podłogi, ściany czy przedmioty, zapewniając bezkonkurencyjny komfort cieplny. Jednocześnie jest to bezpieczna technologia, która pozytywnie wpływa na mikroklimat wnętrz - skoro powietrze nie jest przegrzewane, pozostaje bardziej rześkie, przyjemne niż przy klasycznym ogrzewaniu centralnym. Może to przełożyć się m.in. na lepszą jakość snu.
Jakie zalety posiada ogrzewanie na podczerwień?
Do najważniejszych plusów ogrzewania na podczerwień należą:
prosty i szybki montaż - profesjonalna ekipa jest w stanie zainstalować ogrzewanie na podczerwień w 1 dzień nawet w domu 300m2,
znakomita żywotność - technologia ta jest trwała i bezawaryjna, przeciętny czas pracy takiego ogrzewania szacuje się na kilkadziesiąt lat – nasze pierwsze egzemplarze działają od 1998 roku do dzisiaj,
wieloletnia gwarancja – producenci paneli na podczerwień dają na swoje produkty długą gwarancję, co świadczy o tym, że są pewni jakości oferowanych rozwiązań
brak kosztów serwisowania - w odróżnieniu od pompy ciepła, ogrzewanie na podczerwień nie wymaga regularnego serwisu i konserwowania, co przekłada się na realne, cykliczne oszczędności. Przegląd w przypadku pompy ciepła może wynieść nawet 500zł!
niższe koszty zakupu i montażu (w porównaniu do pompy ciepła) - szacuje się, że koszt instalacji ogrzewania na podczerwień jest dużo niższy niż w przypadku pompy ciepła. Te oszczędności można przeznaczyć z powodzeniem na zakup instalacji fotowoltaicznej i jeszcze bardziej obniżyć koszty.
możliwość integracji z fotowoltaiką - ogrzewanie na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych i firm korzystających z instalacji fotowoltaicznej. Systemy te mogą współpracować ze sobą, uniezależniając częściowo lokal od zewnętrznych dostawców energii
estetyka rozwiązania - ogrzewanie na podczerwień to wprost wymarzona opcja dla osób ceniących sobie minimalizm. Ogrzewając dom panelami na podczerwień montowanych na suficie, można zrezygnować z grzejników i kaloryferów, uzyskując efekt idealnie gładkich ścian, co będzie stanowiło ogromny atut w designerskich wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, loftowym lub industrialnym.
To wszystko sprawia, że udział tej nowoczesnej, ekologicznej technologii w rynku grzewczym będzie systematycznie rósł, zarówno kosztem OZE, jak i tradycyjnych form ogrzewania.