Pieniężna zapomoga nie jest jednak dostępna dla wszystkich, albowiem otrzymanie dodatku zależy od kilku czynników, które należy spełnić, aby móc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Procedury poprzedzające otrzymanie dodatku są jednak relatywnie proste i wymogi, jakie należy spełnić, by otrzymać wsparcie finansowe, nie są skomplikowane. ?
Dodatek energetyczny 2022 - dla kogo jest przeznaczony?
Dodatek energetyczny to jedna z najpopularniejszych pomocy finansowych dla mieszkańców Polski. Jego podstawowym zadaniem jest zrekompensowanie kosztów opłat ponoszonych za korzystanie z energii elektrycznej. Wsparcie materialne może otrzymać znaczna część społeczeństwa, jednak aby zakwalifikować się do do tego grona, należy spełnić kilka obligatoryjnych procedur. Podstawą otrzymania dodatku energetycznego jest zgłoszenie się do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) i poinformowanie o źródle ciepła, za pomocą którego pozyskuje się energię. Co istotne, przyznanie dodatku energetycznego nie jest zależne od dochodów, dzięki czemu mogą się o niego ubiegać zarówno osoby zamożne, jak i uboższe. Dodatek energetyczny na rok 2022 zostanie przyznany każdemu gospodarstwu domowego, w którym energia pozyskiwana jest za pomocą urządzenia działającego na prąd. Oznacza to, że nie otrzymają go osoby korzystające z paneli fotowoltaicznych. Rząd przewidział jednak wsparcie dla gospodarstw domowych, w których ogrzewa się pelletem, drewnem, gazem LPG oraz olejem opałowym. ?
Dodatek energetyczny 2022 - ile wynosi?
Wysokość dodatku energetycznego zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej. Podstawowy dodatek wynosi 1000 złotych, jednak osoby, które zużyły przynajmniej 5000 kilowatogodzin mogą liczyć na jeszcze większe wsparcie finansowe. Otrzymają one bowiem 1500 złotych. Pieniądze są przelewane na konto wnioskującego lub wypłacane w formie gotówki. Jeden dodatek energetyczny jest przyznawany tylko na jeden adres zamieszkania, a za wypłatę pieniędzy odpowiedzialne są gminy. W chwili obecnej nie ma jeszcze możliwości składania wniosków o dodatek energetyczny, albowiem proces przyjmowania wniosków rozpocznie się 1 grudnia bieżącego roku. Dokładna data wypłaty zapomogi finansowej nie jest jeszcze znana, aczkolwiek organy wykonawcze gmin zobowiązały się do przekazania pieniędzy osobom wnioskującym o dodatek najpóźniej do końca marca 2023 roku. ?