Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejsze, co wynika z zalet tego rozwiązania. Przez wielu ekspertów uznawane jest również za najlepszą po słońcu metodę grzewczą.
Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejsze, co wynika z zalet tego rozwiązania. Przez wielu ekspertów uznawane jest również za najlepszą po słońcu metodę grzewczą. Czym jest ogrzewanie na podczerwień? Na jakiej zasadzie działa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zanim przejdziemy do opisu tego, czym jest ogrzewanie na podczerwień oraz na jakiej zasadzie działa warto wyjaśnić najpierw, czym jest sama podczerwień.
Skąd bierze się podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej naturalnym sposobem ogrzewania. Dokładnie w ten sam sposób słońce w słoneczny dzień ogrzewa powietrze i organizm ludzki. Identycznego efektu możemy doświadczyć kiedy staniemy przy ognisku, czy piecu kaflowym. W odległości 1-2 m od ogniska lub pieca kaflowego, czujemy jak ciepło na nas promieniuje.
Po zamontowaniu paneli z pomocą profesjonalnej firmy można łatwo i wygodnie sterować ogrzewaniem. Nie dość, że koszt instalacji jest niższy niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, podczerwień sprawia, że komfort termiczny jest nieporównywalnie wyższy. Odczuwalna temperatura może być wyższa nawet o trzy stopnie od wskaźnika na termometrze. Z drugiej strony, nie należy umniejszać roli kwestii ekologicznej. Ciepło dobiegające ze ściany lub sufitu może znacząco ograniczyć emisje spalin w przeliczeniu na mieszkańca, choć w pomieszczeniu temperatura pozostanie równie komfortowa.
Temat ogrzewania podczerwienią bywa kontrowersyjny. Wiele miłośników tradycyjnego ogrzewania nie może się przekonać do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy paneli grzewczych.
Obecnie wiadomo jednak, że panel grzewczy na podczerwień (w odróżnieniu od ogrzewania zasilanego: gazem, eko groszkiem, pelletem, węglem, drewnem) świetnie sprawdzi się w nowoczesnych, ekologicznych budynkach mieszkalnych. Ogrzewanie pomieszczeń w ten sposób jest wyjątkowo efektywne, ze względu na równomierny rozkład temperatury. Wady ogrzewania tradycyjnego z wykorzystaniem grzejników skupiają się na stratach ciepła. Ma to ogromne znaczenie ze względu na koszty ogrzewania. Zgodnie z zasadą krążenia powietrza, ciepło unosi się pod sufit, a na wysokości, w które zwykle znajdują się mieszkańcy, może być nawet kilka stopni chłodniej. Skutkuje to zimnymi stopami i gorącą głową. W przypadku budowy domu lepiej jest zamontować panel grzewczy na podczerwień, który pozwala na równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Ciepło emitowane przez panele na podczerwień dociera do osób i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu.
Ogrzewanie na podczerwień wypiera tradycyjne systemy grzewcze ze względu na liczne zalety. Ponadto z uwagi na podwyżki cen gazu o ok. 83%[1] i energii elektrycznej tylko o ok. 37%[2], nasz system ogrzewania na podczerwień ma prawo być tańszy w eksploatacji nawet od ogrzewania gazowego (należy pamiętać, że istotna z punktu widzenia skuteczności ogrzewania jest również izolacja budynku i szczelność pomieszczeń).
Panele na podczerwień to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla alergików. Ze względu na to, że system ogrzewania na podczerwień nie ogrzewa powietrza, kurz i alergeny nie są nieustannie poruszane, tak jak w przypadku gdy w domu zamontowane są tradycyjne grzejniki. Co więcej, ogrzewanie na podczerwień zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
To optymalne rozwiązanie także dla osób silnie zainteresowanych tematem ekologii. Podczerwień znajduje się w czołówce systemów ekologicznego ogrzewania. Minimalizowanie emisji szkodliwych spalin ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka, co jest szczególnie widoczne w sezonie grzewczym.
Jedną z zalet wynikających z wybrania ogrzewania na podczerwień jest szeroki wybór rozwiązań estetycznych. Panele tego rodzaju, aby zapewniały odpowiednia ilość ciepła, mogą zostać zamontowane nie tylko w okolicach ściany, lecz także na suficie. To bardzo efektowny sposób.
Ogromną zaletą dla alergików i osób z wrażliwą skórą oraz śluzówka o skłonnościach do nadmiernego wysuszania jest fakt, że takie ogrzewanie nie wysusza powietrza.
Koszt ogrzewania jest niższy, ze względu na fakt, iż jedynie minimalna część ciepła przenosi się wyżej w pomieszczeniu niż mieszkańcy.
Decydując się na montaż ogrzewania na podczerwień, wiele osób zadaje sobie liczne pytania.
Czy takie ogrzewanie może być wykorzystywane na całej powierzchni domu?
Oczywiście. Ogrzewanie na podczerwień możemy stosować w każdym pomieszczeniu w domu.
Czy można ogrzewać dom dwoma rodzajami ciepła?
Tak, ale nie ma takiej potrzeby. 99% instalacji realizowanych przez nas sprawia, że system ogrzewania na podczerwień jest jednym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym. My, jak i nasi Klienci bez problemu przeżyliśmy mrozy -29st.c, podczas zimy 2009/2010 r.
Czy ogrzewanie na podczerwień wpływa na ogólne samopoczucie?
Nie, jedyną zmianą pozytywną jest mniejszy ruch powietrza, więc kurz nie krąży w powietrzu.
Panele grzewcze na podczerwień mogą być montowane wszędzie tam, gdzie ogrzewanie gazowe jest nieefektywne, kosztowne lub niemożliwe do zamontowania. Świetnie sprawdzą się zarówno w domowych pomieszczeniach, jak i większych budynkach. Bez trudu ogrzeją pomieszczenie do pożądanej temperatury, zapewniając użytkownikom lub mieszkańcom komfort cieplny.
Ze względu na sposób, w jaki działają panele grzewcze, należy przestrzegać zasady, która zakłada, że jeden metr powierzchni pomieszczenia, generuje zapotrzebowania na moc grzewczą w granicach 80W na metr kwadratowy. Niski pobór energii i niewielkie koszty eksploatacji ogrzewania to niekwestionowane zalety tego rozwiązania.
Stosowanie paneli ogrzewających pomieszczenie podczerwienią jest rozwiązaniem bardzo samowystarczalnym. Nie ma potrzeby przeprowadzania regularnej konserwacji ani dodatkowej pielęgnacji. Każdy panel grzewczy stanowić może efektowny element wystroju, nie tracąc nic ze swojej praktyczności.
Panele grzewcze składają się z kilku elementów:
- obudowy ze stelażem montażowym przeznaczonym do montażu na ścianie lub suficie,
- izolacji tylnej części,
- elementu grzejnego
- sterownika
Każdy z elementów odpowiada w równym stopniu za poprawne działanie całego urządzenia. Pozwala mu pracować efektywnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Niezależnie od tego, czy zostanie zlokalizowany we wnętrzu prywatnego domu, biura czy w przestrzeni innego rodzaju, z pewnością spełni swoje zadanie. Co więcej, w wielu przypadkach możliwe jest nałożenie spersonalizowanej grafiki na powierzchnię zewnętrznej obudowy, tak aby urządzenie w pełni dopasowało się do stylu pomieszczenia.
[1] Wyliczenia na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 17 grudnia 2021 r. o zatwierdzeniu taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dla odbiorców w gospodarstwach domowych
[2] Wyliczenia na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 17 grudnia 2021 r. o zatwierdzeniu nowych taryf na sprzedaż energii elektrycznej, dla odbiorców w grupie G11